Czy zauważyłeś, że lakier Twojego pojazdu nie jest już tak błyszczący i żywy jak kiedyś? Niestety lakier samochodowy nie jest niezniszczalny — podlega różnym elementom, które z czasem mogą powodować jego odpryski, łuszczenie i blaknięcie. Niezależnie od tego, czy jesteś technikiem zajmującym się naprawami powypadkowymi, czy po prostu właścicielem samochodu, który chce zadbać o swój pojazd, ważne jest, aby wiedzieć, co może powodować blaknięcie i jak temu zapobiec.

Dobrą wiadomością jest to, że wyblakły lakier często można przywrócić do pewnego momentu, w zależności od stopnia uszkodzenia i ogólnego stanu pojazdu. Czytaj dalej, aby poznać cenne wskazówki dotyczące zapobiegania blaknięciu oraz tego, jak renowacja lakieru samochodowego w car detailing może sprawić, że Twój pojazd będzie wyglądał jak nowy.

Co powoduje wyblakły lakier samochodowy?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na stan lakieru samochodu. Obejmują one:

  • Światło słoneczne: Główną przyczyną wyblakłych lakierów samochodowych jest światło słoneczne. Ostre promienie słoneczne UV wpływają na pigment w lakierze samochodowym i mogą powoli go rozkładać i powodować utlenianie. Z biegiem czasu farba stanie się widocznie matowa, szorstka, a w bardziej ekstremalnych przypadkach może nawet odpryskiwać.
  • Sól drogowa: Sól jest często używana na drogach do topienia lodu i śniegu. Jednak gdy sól drogowa nagromadzi się na samochodzie, może spowodować blaknięcie lakieru pojazdu i rdzewienie. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, konieczne jest regularne mycie samochodu w miesiącach zimowych, aby tego uniknąć.
  • Ptasie odchody: wierz lub nie, ale ptasie odchody są bardzo kwaśne i mogą zżerać lakier Twojego samochodu, jeśli zostaną zbyt długo pozostawione na powierzchni. Jeśli zauważysz ptasie odchody na swoim pojeździe, najlepiej działać natychmiast. Użyj mokrego ręcznika i detergentu, aby delikatnie wyczyścić obszar. Unikaj szorowania, ponieważ może to porysować farbę.
  • Rodzaj lakieru: rodzaj lakieru nałożonego na pojazd może sprawić, że będzie on bardziej podatny na blaknięcie. Farba jednoetapowa, w której miesza się kolor i lakier bezbarwny, ma większą szansę na blaknięcie w porównaniu z pojazdem pomalowanym oddzielnie lakierem bazowym i lakierem bezbarwnym. Kiedy lakier bezbarwny jest nakładany na warstwę bazową, może zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV i pomóc zapobiec blaknięciu farby.
  • Brak odpowiedniej pielęgnacji: sposób, w jaki dbasz o swój pojazd, również wpływa na to, czy Twoje wykończenie będzie błyszczeć, czy wyblaknie. Osoby, które regularnie myją i woskują swoje pojazdy, mają większą szansę na wykończenie ich pojazdu w dobrym stanie.

 

Jak naprawić wyblakły lakier samochodowy – renowacja lakieru cena?

Jeśli lakier Twojego samochodu jest już wyblakły i nie wygląda tak intensywnie, jak byś chciał, możesz się zastanawiać: „Jak to naprawić?” Na szczęście wyblakły lakier samochodowy nie zawsze wymaga świeżej warstwy lakieru. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przywrócić autu dawny blask.

Jeśli farba wyblakła, ale jakość powierzchni jest w dobrym stanie, możesz przywrócić połysk farbie. Podczas procesu polerowania pamiętaj, że używasz pasty ściernej, która niewłaściwie używana może jeszcze bardziej uszkodzić lakier. Na szczęście ten proces nie należy do najdroższych.