W zeszłym roku naukowcy zaprezentowali pierwszą robotyczną dłoń ze zmysłem dotyku, a teraz świat obiegła informacja o powstaniu skóry ze zmysłem odczuwania bólu.
To może być przełom w tworzeniu robotycznych protez przyszłości informują naukowcy. To co oglądaliśmy w filmach sci-fi może stać się rzeczywistością.
Naukowcy mówią, że to dzięki niej będą mogły powstać zaawansowane protezy dla osób pozbawionych kończyn czy nawet egzoszkielety dla astronautów. Za ich pomocą będą mogli reagować na warunki w jakich się znajdują bardziej realistycznie.
Na RMIT powstał chip, który skutecznie imituje układ nerwowy, który bardzo szybko łączy receptory na skórze z mózgiem. Urządzenie odczytuje zmiany ciśnienia i temperatury, a po przekroczeniu określonego poziomu informuje mózg przed niebezpieczeństwem.
Co istotne, chip i sztuczna skóra potrafią wykryć, rozróżnić i wysłać różne informacje do mózgu, mianowicie gdy przykładowo zbliżamy palec do ognia czy już zajęła się nim nasza ręka. To ogromny przełom.
Naukowcy chcą zbudować z pomocą tego wynalazku nowe prototypy protez, egzoszkielet ,a nawet wyposażyć w nią roboty.
Firmy specjalizujące się w budowie seks-robotów, są zainteresowane sztuczną skórą z RMIT. Roboty przeznaczone do przyjemności, odczuwając dotyk i ból, lepiej zareagują na poczynania swoich właścicieli co zaowocuje zwiększoną interakcją.
Najnowsze komentarze