Tajlandia, jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie Europejczycy nie założyli własnej kolonii, to kraj nizin, pysznej kuchni, niesamowitych zwierząt, których nie znajdzie się gdzie indziej. Wybierana jako cel wakacyjnej podróży jest miejsce wciąż tajemniczym, o którym chce się wiedzieć więcej i więcej. Czy to łatwe? Nie, bo Tajlandia skrywa naprawdę wiele ciekawostek.

Azja nieznana

Najczęściej wyjeżdża się do Tajlandii, by poznać jej stolicę, Bangkok, ale cały kraj pełen jest rzeczy, które mogą wydawać się dziwne, jak i pełne niespodzianek. Jakie ciekawostki o Tajlandii warto znać? Ich lista poniżej.

1. Pełna nazwa stolicy kraju, Bangkoku, brzmi: „Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”, co na język polski przetłumaczyć można jako „Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry (Szmaragdowego Buddy), niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana”.
2. W Tajlandii prostytucja jest nielegalna, mimo to można otwierać domy publiczne „w celach turystycznych”.
3. Narodowym alkoholem Tajlandii jest Mekhong whisky.
4. Obowiązkowa nauka trwa 9 lat, a początek edukacji zaczyna się w wieku 6 lat.
5. Narodowym zwierzęciem jest słoń tajlandzki, zaś owocem – mangostan.
6. Pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat.
7. W Tajlandii jest 101 lotnisk, z czego 63 są utwardzone.
8. W Bangkoku znajdują się dwie linie metra obsługujące 52 stacje na długości 56,5 kilometra. Co roku korzysta z nich około 300 milionów ludzi.
9. Najwyższym budynkiem jest Mahanakhon mający 314,2 metra wysokości, znajduje się w Bangkoku. W samej stolicy jest 151 drapaczy chmur.
10. Najniższą zanotowaną temperaturą było -1,4 stopni Celsjusza, zaś najwyższą 44,5 stopnia.