Jednym z mocno rozwijających się działów poligrafii, który ma największy wpływ na ostateczny wygląd każdej drukowanej publikacji, jest introligatorstwo. Jego początki sięgają zamierzchłej przeszłości. Jednak dawno minęły już czasy, gdy wszystkie elementy oprawy trzeba było wykonywać ręcznie. Jakie są maszyny introligatorskie używane przez profesjonalistów?

Zszywarka introligatorska, laminatory i falcerki – różne maszyny introligatorskie używane przy każdej książce

Zaczynając proces introligatorski, na początku stosuje się falcerki, służące do łamania i zaginania kartek. Pozwalają na wykonywanie tej z pozoru prostej czynności z największą precyzją, w zgodzie z założonym charakterem publikacji.

Laminatory pozwalają zabezpieczyć papier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Chronią przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Następnym urządzeniem są krajarki i nożyce, którymi docina się kartki do konkretnego, potrzebnego kształtu.

Na koniec przydadzą się jeszcze zszywarka introligatorska i oklejarka, dzięki którym będzie można połączyć trwale poszczególne arkusze publikacji.

Maszyny introligatorskie używane przez profesjonalistów ułatwiają codzienne obowiązki, przyspieszają pracę i sprawiają, że może być ona jeszcze bardziej precyzyjna.