Istnieje wiele technik drukarskich, zaliczanych do tradycyjnych lub cyfrowych. Jedną z ciekawszych i cieszących się sporą popularnością technik jest sitodruk. Na czym polega i w jakie maszyny sitodrukowe używane lub nowe warto zainwestować, jeśli zechcemy zająć się tą dziedziną bardziej profesjonalnie?

Co to jest serigrafia i jakie maszyny do sitodruku używane warto kupić na początek?

Serigrafia to technika drukarska, gdzie formą drukową jest szablon nakładany na drobno tkaną siatkę (metalową lub z włókna syntetycznego). Odbitka powstaje poprzez przetłaczanie farby przez matrycę. Matryca jest to zazwyczaj prostokątna rama z rozciągniętą na niej siatką. Całe urządzenie nie jest specjalnie skomplikowane.

Fazy procesu i maszyny sitodrukowe używane w procesie

Przygotowanie formy zaczyna się od przygotowaniu szablonu. Zakrywa się wówczas miejsca niedrukowane, blokując otworki siatki. W zależności od posiadanego urządzenia można to robić ręcznie lub maszynowo. Używa się farb wodnych lub plastizolowych.

Proces druku polega na przetłaczaniu farby przez matrycę, a na jego dokładność i jakość wpływają mniej maszyny do sitodruku używane, a bardziej od gęstości użytej siatki.
Niestety technika ta daje efekty gorsze od standardowych wydruków offsetowych.