Śruta rzepakowa to produkt uboczny podczas tłoczenia oleju z nasion rzepaku w przemyśle olejarskim. Wykorzystywana jest jako pełnowartościowy produkt paszowy dla zwierząt hodowlanych, gdyż zawiera bardzo wysoką ilość białka. Jest to komponent przeznaczony głównie dla przeżuwaczy , trzody chlewnej, a także drobiu.

Jak powstaje śruta rzepakowa?

Śruta rzepakowa to komponent o bardzo dużej zawartości białka. Właśnie ze względu na swoje cenne właściwości i bogactwo składników odżywczych jest wykorzystywana jako suplement żywieniowy zwierząt gospodarskich. Zawiera bardzo dużo aminokwasów siarkowych takich jak między innymi : metioniny i cystyny, a także małe ilości lizyny, które są bardzo cennym składnikiem dla zwierząt. Jest to produkt uboczny podczas produkcji oleju. Powstaje podczas ekstrakcji tłuszczu z nasion rzepaku. Do tego procesu wykorzystywane są rozpuszczalniki organiczne.

Jak stosować śrutę rzepakową?

Zazwyczaj śrutę rzepakową stosuje się jako dodatek do pasz pełnowartościowych jak również do mieszanek paszowych oraz pasz objętościowych. Może być ona również zmieszana z inną śrutą np. zbożową z jęczmienia, pszenżyta czy pszenicy. Do takiej mieszanki śrut warto dodać uzupełniacze witaminowe oraz mineralne, aby była ona bardziej wartościowym pokarmem, który pokryje większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Bardzo często stosowana jest do żywienia krów mlecznych oraz bydła opasowego i w tym przypadku najczęściej jest domieszką do pasz pełnodawkowych – tzw. TMR. Bardzo istotne jest także dawkowanie śruty rzepakowej. Jest ona zależna od rodzaju zwierząt hodowlanych oraz od ich wieku. Przykładowo krowy mleczne powinny otrzymywać od 1 kg do maksymalnie 2,5 kg śruty rzepakowej na dobę. W przypadku cieląt zawartość śruty rzepakowej w paszy nie powinna przekraczać 10 procent. Oczywiście wraz z wiekiem zwierzęcia może ona wzrastać.

Gdzie można kupić śrutę rzepakową?

Śrutę rzepakową możemy kupić w sklepach rolniczych zajmujących się sprzedażą pasz oraz dodatków żywieniowych dla zwierząt hodowlanych. Możemy ją także nabyć bezpośrednio od producenta, czyli tam gdzie pozyskuje się olej. Jest to bowiem produkt uboczny w procesie pozyskiwania oleju rzepakowego. Najczęściej śruta jest sprzedawana w workach lub tzw. big bagach. Jednak można kupić ją także luzem. Na wielu forach hodowlanych oraz serwisach sprzedażowych możemy znaleźć bardzo wiele ogłoszeń sprzedażowych tego produktu. Jednak najlepiej zakupu dokonać bezpośrednio od producenta lub przez renomowany sklep, gdyż wtedy dokładnie wiemy co kupujemy i jakie wartości odżywcze śruta posiada. To także gwarancja pełnowartościowego produktu bez zbędnych domieszek, które są dosypywane, aby zwiększyć wagę oraz objętość śruty. To w końcu ma być uzupełnienie żywieniowe dla trzody hodowlanej, dlatego powinno być najwyższej jakości bez dodatkowych domieszek. Zastosowanie śruty to doskonały przykład na to jak można spożytkować produkty uboczne niektórych procesów produkcyjnych.